DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Hip hop a rap ocima kubase

skateboarding

 

Tony Hawk - životopis

Tony Hawk

Tony Hawk se narodil v roce 1968 v San Diegu a měl celkem poklidné dětství. Jako malý Toník byl vychováván k velké přísnosti vůči sobě samému. V šesti letech byl Tonda s mamkou v 50m bazénu, kde se poprvé zklamal sebou samotným. Nepřeplaval celý bazén pod vodou. Tak to začal zkoušet tak dlouho, dokud se mu ten výkon nepovedl. Ve škole se začal projevovat jako zázračné dítě a v osmi letech složil zkoušky, jaké skládali o čtyři roky starší chlapci. Tonda pak rovnou putoval mezi starší spolužáky. Rok na to dostal od svého staršího bratra Steva, svůj první skateboard a od té doby se o něm začalo říkat: "zvládne věci, které jeho tělo odmítne udělat". Vše co na skejtu dělal, prováděl s maximální precizností a nebyl s ničím spokojen, dokud to neudělal absolutně čistě. Jeho otec, Frank Hawk, se stal Tondovi absolutní oporou v jeho novém světě. Tatík ho vozil po všech možných závodech a stavěl pro něj U-rampy různých tvarů a rozměrů. Došlo to tak daleko, že Frank založil novou závodní asociaci (National Skateboarding Association - NSA). NSA začala pořádat závody po celých Státech a velmi pomohla rozvoji skateboardingu v osmdesátých letech.
Závody byly pro Tondu velký zápřah po celý život. Začal už ve dvanácti letech, kdy měl svého prvního sponzora, firmu Dogtown Skateboards. Ve čtrnácti se stal profesionálním jezdcem a v šestnácti letech získal titul nejlepší skater planety. V sedmnácti už měl za sebou 103 závodů, z toho jich 73 vyhrál a v 19 z nich skončil jako druhý. Prý těžce nesl, když nějaký závod nedopadl podle jeho představ. Pak se zavíral ve svém pokoji s kocourem Zorrem a s nikým nemluvil. Prohodil snad, jen hlášku typu "zabíjí mě, když neudělám něco nejlíp jak umím".
V sedmnácti letech si už jakoprofesionál Tony Hawk koupil vlastní dům ve Fallbrook. Tady, na pozemku velkém jako dvě fotbalová hřiště, postupně vyrostlo velké účko, bazén a minirampa. Samozřejmě vše made by Frank Father. Tony tenkrát nejvíce investoval do různých hi-fi věží, kupoval si stále lepší a lepší počítače a stal se fanouškem rychlých aut. Preferoval značku Lexus. Jednou do roka zaplatil sobě a svým přátelům dovolenou a všichni letěli na Hawaii. V roce 1990 si bere Cindy Dunbarovou a žijí spolu šťastně ve Fallbrook. Až sem se to zdá jako krásný příběh s idylickým koncem, ale. . . . . . Jezdíte-li často na skejtu, tak i často padáte. A nejčastěji v rampě padáte na kolena. Tony je má v roce 1991 úplně na hadry a aby je dal do kupi, musí prodat auta i dům ve Fallbrook. Živitelkou rodiny se stává Cindy, jenže její příjem coby manikúr-lady není určitě srovnatelný s bývalým příjmem Tonyho. Když už se mohl Tony postavit na nohy, začal makat u Taco Bell (něco jako Mc Donald), za pět dolarů denně. Do této nervově vypjaté situace se narodil syn Riley. Tony zkouší vše zachránit založením společnosti Birdhouse, se svým přítelem Penem Welinderem. Ta ale nevydělává moc peněz a Cindy se s Tonym rozvádí v roce 93'. Nevím jestli opravdu z finančních důvodů, to bulvár neuvádí. Skutečnost byla taková, že Tondův život se na konci roku 93' ocitá v troskách. Anebo je před ním možnost začít od nuly.
Birdhousu se začíná pomalu ale jistě dařit a Tony uzavírá další a další smlouvy. Například s firmou Adio shoes. Zároveň zakládá firmu Hawk Clothing, která je zaměřena na skejtové oblečení pro děti. Hawk Clothing je zakoupeno v roce 2000 za těžké prachy firmou Quiksilver. To už je čtyři roky znovu ženat se svou současnou ženou Erin. Další Tonyho trefa přichází v podobě smlouvy s firmou Activision. Z jejich spojení vzejde na svět první díl série Tony Hawk Pro Skater. Ačkoli to nikdo neočekával, hry se prodalo přes milion tři sta kusů jen na PlayStation a po roce vychází díl druhý. Celkově se za první dva díly utržilo úctyhodných 332.803.304 USD a vloni vyšel díl zatím poslední, šestý.

Tony je finančně velmi spokojený člověk a v roce 99' se mu narodil syn Spencer. V témže roce Tony vyhlašuje ukončení své závodnické kariéry. Jen pro zajímavost po 31 letech. Více se věnuje firmě, fotí a točí videa. To mu stačí k tomu, aby byl v roce 2000 vyhlášen nejlepším vert skaterem na světě čtenáři časopisu TransworldSkateboarding. Svou pomyslnou hvězdnou kariéru korunuje v roce 2001, kdy na X-Games vrací jako první na světě točku 900°. Dál už je to příběh skoro obyčejné celebrity. Tony se objevuje ve filmu, kdy si štěkne po boku Mike Vallelyho ve filmu XXX s Vin Dieselem, nebo jede letošní "skoro" nelegální závod aut skrz Evropu. Při jedné ze zastávek by se měl objevit i v Praze. Jak to bude ale s jeho ježděním tady, to netuším.
S Tonym se prozatím rozlučme stylově, seznamem triků, na které by měl mít copyright. Jen je mi divné, že ve výčtu triků je obsažen i rok 91. To by měl teoreticky stonat s koleny. Ale na druhou stranu o něm víme, že "zvládne věci, které jeho tělo odmítne udělat".

Malý skateboardingový slovník

BOARD-prkno

BOARDSLIDE-klouzavý trik na překážce

BONELESS-bez kostí,pomocný trik na překonávání překážek

FINGER FLIP-přesmyk mezi prsty

FUNBOX-zábavná krabice,speciální rampy pro freestyle

JAM-tlačenice,závodníci jezdí bez přerušení hned za sebou

KICK FLIP-otočka s nakopnutím

NO COMPLY-nepovolit,jeden ze základních triků

OLLIE-výskokový trik

PARKÁČ-hovorově streetstylový skateboard

POGO-poskakování se skateboardem na špici

STREETSTYLE-silniční styl

WALLRIDE-jízda po zdi

SLIDE-klouzat se

SKEJT-hovorově skateboard

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek