DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Hip hop a rap ocima kubase

Kapely

 

Neco o green day jak vznikla jejich skupina

HISTORIE

   

Kamarádi Billie Joe Armstrong a Mike Dirnt založili svou první skupinu "The Sweet Children" v Kalifornii, ve městě Rodeo, když jim bylo 14. V roce 1989 se ke skupině přidal bubeník Al Sobrante a skupina se přejmenovala na Green Day. Ve stejném roce vydali svoje první EP 1,000 Hours, které bylo velmi dobře přijato do světa punku. Později podepsali smlouvu s producenty Lookout! Records a koncem roku vydali svoje první album 39/Smooth. Krátce na to Sobrante opustil skupinu a místo bubeníka zaujal Tre' Cool .

V roce 1992 vydali své druhé album Kerplunk, které bylo velmi populární v undergroundových klubech, a to vzbudilo pozornost významnějších producentů. Green Day podepsali smlouvu s Reprise Records. V roce 1994 měli Green Day opravdový debut s albem Dookie. Díky písničce Longview, která měla podporu MTV, se Dookie stalo opravdovým hitem mezi alby. Přes léto sílilo díky dalšímu singlu Basketcase, který se držel pět týdnů na předních místech americké modern-rockové hitparády. Na konci léta Green Day účinkovali ve Woodstocku, což jim pomohlo ještě zvýšit prodávanost alba. Další singl When I come around se držel na 1. místě v hitparádě celých 7 týdnu. Na celém světě se prodalo přes 11 milionů kopií alba Dookie.

Celkem rychle (ke konci roku 1995) následovalo další album, Insomniac. Insomniac vstoupil do hitparády alb jako číslo 2.

Mezitím ještě nahráli písničku J.A.R., (mj. byla i na 1. místě v hitparádě) která je příspěvkem k soundtracku filmu Angus.

Alb Insomniac se prodalo přes dva miliony na jaře roku 1996 (Celkem asi 4 miliony). Ale žádný ze singlů na tomto albu - včetně Brain stew - nedosahoval popularity písní z alba Dookie. Green Day také zrušili evropské turné, důvodem bylo "úplné vyčerpání" a do konce roku odpočívali a skládali nové písně. Kritika označila Insomniac jako "výpadek."

Výsledkem odpočinku bylo další album Nimrod, které bylo velmi dobře přijato jak ze strany kritiky, tak ze strany fanoušků. V prvním týdnu se prodalo 80,000 kusů tohoto alba. Toto album je považováno za nejlepší v historii Green Day. Obsahuje také několik hitů, např.: Hitchin a ride a Good riddance (Time of your life). Good riddance se stalo písničkou, která se hrála při jakékoliv smutné, či smutkem zavánějící situaci (např. ve Spojených státech zazněla v poslední epizodě TV show Jerryho Seinfelda, což byl v Americe nejsledovanější poslední díl v historii TV). Alba Nimrod se prodalo kolem 2 milionů kopií. Je to nejmenší počet ze všech 3 hlavních alb Green Day, ale díky tomuto albu si Green Day vydobyli větší respekt než s Dookie nebo Insomniac.

PUSSYCAT DOLLS-životopis

Pussycat Dolls

"Nepřej si, aby tvoje holka byla stejně žhavá, jako jsem já" to je překlad části refrénu písničky Don´t Cha, kterou má na svědomí neuvěřitelně divoké dívčí seskupení, složené z doprovodných zpěvaček, choreografek a tanečnic, které prostě už nechtěly pracovat pro jiné interprety, ale rozhodly se pro vlastní kariéru. Kdo ale vlastně jsou The Pusssycat Dolls a kdo nebo co stojí za jejich raketovým vzestupem?


"Nejde jen o to, být sexy, ale přirozená a spontánní."

Je jich šest, a i když je každá úplně jiná, mají stejný cíl, který spojil jejich cesty v jedinou: být ze všech nejlepší. Nejde přitom o žádný vykalkulovaný projekt, jehož základem je chytrý producent a manager. Jde o šest sebevědomých holek, které se rozhodly všem dokázat, že i z doprovodných tanečnic a zpěvaček můžou být nové hvězdy a velké konkurentky těm, pro které do té doby tancovaly.

Všechno to však začalo mnohem dřív než hitem Don´t Cha. Původní Pussycat Dolls totiž vznikly už v roce 1995. A i když od té doby prošla tahle partička několika personálními změnami, základní myšlenka zůstala stejná - dokázat se prosadit a dosáhnout všeho, co je muzice a v showbyznysu možné. Dlouho se sice nic moc nedělo, ale v roce 2000 přišla první velká chvíle. To když se na jednom jejich vystoupení objevily Gwen Stefani a Christina Aguilera a samy od sebe je podpořily doprovodným zpěvem a tancem. Jejich show se pak přemístila do větších klubů, které byly rázem na dlouhé měsíce vyprodány. O spoluúčinkování s The Pussycat Dolls začaly mít zájem hvězdy typu Brittany Murphy, Paris Hilton nebo Pamela Anderson. Ne kvůli penězům, dělaly to zadarmo. Ale kvůli neuvěřitelné atmosféře, která se pokaždé vytvořila.

Bow Wave, to je hip hop pohodářů z lázní

Když k tomu přidáte inteligentní a vtipné texty, vyjde vám Bow Wave. Kapela z Karlových Varů, která právě představuje nové album Spotřebič s chytlavým hitem Boreczech.

Ten je o chlapíkovi, co má přehnaně vysoké sebevědomí a mluví ostatním do života: Boreček je silnej/ osudu svýho otěže třímá/ Boreček má právo mluvit poprvé a na konec... Já mu to nežeru/ páč on vteřinu od vteřiny, minutu po minutě, hodinu od hodiny, kafrá jak dávat krutě/ Kecá ti do života víc než bys řek/ Je to borec, boreček.

Padli si do rytmu i do noty
Kapela Bow Wave ze škatulky hip hopu znatelně vybočuje. A nejen svým nadhledem a vtipem, který drsňáckým pravověrným hiphoperům často vlastní nebývá - do nich se ostatně kapela pouští ve skladbě Amerika: Čtyři vostrý, tři roky natvrdo/ uděláš album o tom, jak ses měl, jak se ti sedělo/ Nezapřeš nic, něco i přidáš, aby se vědělo/ že seš to ty a tvoje album, co mi vždycky chybělo...

Svůj postoj ke gangsterskému rapu vysvětluje raper a textař Emsa: "Nikdo z nás nechce jít do vězení, nikdo se necítí být gangsterem natolik, abychom mohli jít tím směrem. Hrajeme po práci a na koncerty se těšíme, to je nejdůležitější."

Bow Wave vznikli už před deseti lety, byť v poněkud jiné podobě, než jak znějí dnes. "Na začátku jsme se scházeli asi jednou za měsíc a za mikrofonem jsme měli zpěvačku," vypráví klávesista a frontman Jéňa Smílka alias Yehně. V roce 2000 kapela zažila menší zemětřesení.

"Tehdy přišli kluci, Emsa s Blayinem, a začali jsme dělat hip hop s živými nástroji. V současné sestavě tedy fungujeme sedmým rokem." Bow Wave je pro partu muzikantů pořád koníčkem, všichni mají stále svá civilní povolání. "Alespoň to můžeme dělat s nadhledem, protože to není naše živobytí," tvrdí. Padli si do rytmu i do noty, aniž se museli navzájem přizpůsobovat.

"My jsme měli taky svůj vlastní projekt, jmenoval se Tichá voda. Jednoho dne jsme spolu zašli na pivko do podniku, kde dělal za barem Jéňa. Vykalený jsme tam dávali do kupy nějaký texty a Jéňa nás pozoroval a pak nás pozval na zkoušku Bow Wave. Jejich zpěvačka byla tehdy na poslední zkoušce, protože právě odjížděla na půl roku do Ameriky. Předala nám mikrofony, a když se vrátila, už jsme jí je nevrátili," směje se Emsa, který se dřív živil také jako hiphopový tanečník.

A dodává: "V podstatě to zafungovalo okamžitě. Už za čtrnáct dní jsme měli první koncert. Lidi na nás chodili od začátku, protože jsme pro ně byli v podstatě šok." V roce 2001 se Bow Wave představili širší veřejnosti na festivalu Hip Hop kemp, na jaře 2002 pak natočili svoji prvotinu Sami-z-dat. O dva roky později bylo na světě první oficiální album EMIgrant (vyšlo u firmy EMI), z nějž vzešel hit Pašerácká.

Na albu Spotřebič pracovala kapela od začátku letošního roku. Jak tvrdí Bow Wave, Spotřebič se natáčel, když zrovna byla nálada. Bez stresu z termínů ve studiu, jak se na lázeňské rodáky patří. Singl Boreček boduje už pár měsíců v rádiích a brzo se objeví i klip.

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek